Lista aktualności Lista aktualności

#Zabierz 5 z lasu

#Zabierz5zlasu to akcja, która w zawrotnym tempie toczy się w sieci!...

Spacer po lesie jak co dzień. Skręcam z drogi asfaltowej do lasu… śmieci. Widać, że to miejsce przy którym na poboczu często zatrzymują się samochody. Na chwilkę…

Temat dotyczący „uświadamiania” społeczeństwa, powtarzanie w kółko, że śmiecić nie wolno, że to szkodzi środowisku i nam samym, jest już mocno wyeksploatowany. Co nowego można napisać? Niewiele. Natomiast, żeby zrobić jeszcze więcej niż dotychczas zawsze można. A nawet trzeba!

#Zabierz5zLasu to hasło absolutnie bezterminowe. Pokazuje jak wiele może zrobić wielu zabierając ze sobą niewiele…

Akcja przybiera na sile! Nie zwalniamy tempa! Działamy! A jak? Leśnicy prowadzący profile nadleśnictw na facebooku pokazują zdjęcie 5 śmieci zebranych w lesie. „Zebrałem – teraz wyznaczam do zadania….” Wyznaczają kolejne instytucje, aby i te zebrały śmieci. I tak to się toczy, a koło jakie zatacza takie zbieranie jest coraz szersze!

Pokazuje to nam wszystkim jak drobne zaangażowanie wielu ludzi może przynieść wymierne efekty.

Nie umiemy znaleźć odpowiedzi na pytanie: dlaczego niektórzy ludzie wyrzucają śmieci do lasu. Obecnie każdy płaci obowiązkowo za wywóz śmieci. Nasze przydomowe kontenery regularnie opróżniane są przez zakład usług komunalnych, a mimo to wciąż napotykamy śmieci w lesie. Te śmieci często to coś, co zmieściłoby się takiemu bywalcowi lasu w kieszeni: opakowanie po chipsach, chusteczkach, batonie, lodach. Puszka po różnych napojach. Jak można po prostu iść i tak sobie, od niechcenia wyrzucić… Edukacja w tym temacie wciąż jest prowadzona między innymi przez szkoły, media, Lasy Państwowe.

Problem zaczyna się wtedy, gdy obywatel o nieobywatelskiej postawie nie znajduje odpowiedzi na pytanie co zrobi z puszkami po farbach po remoncie, nie mówiąc o dylemacie odpadów po spożytym w trasie posiłku. Niestety odpowiedź brzmi „do lasu”.

Liczymy na to, że z roku na rok nasze lasy i przydroża będą coraz czystsze, a pobocza dróg nie będą już straszyć widokiem licznych śmieci.

Dużo nas tu na tych Mazurach...Jakby każdy podniósł 5 śmieciuchów...o hoho! Byłoby wspaniale!
Przyłącz się! #Zabierz5ZLasu

Bierzmy się do roboty!