Lista aktualności Lista aktualności

Czas w las!

Letnie popołudnie, chłodna lipowa herbatka i ciasto z leśnymi malinami… Brzmi dobrze i zapewniamy- doskonale smakuje!

Korzystajmy z tego co oferuje nam las. Poziomki, maliny, porzeczka, lipowe kwiaty bądź tak uwielbiane przez wielu z nas grzyby…

W związku z rozpoczynającym się więc powoli sezonem grzybowym, warto przypomnieć  zasady bezpieczeństwa związane ze zbiorem grzybów.

Większość z nas zna doskonale główne gatunki takie jak podgrzybek brunatny, borowik szlachetny, kurka (pieprznik jadalny). Wiemy, że są to smaczne grzyby jadalne. Raczej nie mamy obaw przed ich zbieraniem i często goszczą one w okresie jesiennym na naszych stołach.

Rozpoznajemy również bez trudu muchomora czerwonego- niemalże sztandarowego przedstawiciela grzybów trujących. Jest to gatunek toksyczny, jednakże z powodu łatwości rozpoznawania, oraz powszechnej znajomości wyglądu tego grzyba nie stwierdza się zatruć śmiertelnych spowodowanych jego spożyciem.

Dużo gorzej sytuacja przedstawia się  z rozpoznawaniem muchomora sromotnikowego (zielonawego), który to,  jest najbardziej trującym i niebezpiecznym grzybem naszych lasów.

Żelazna zasada, którą powinien kierować się każdy, kto zbiera grzyby brzmi: Jeżeli pojawia się choć cień wątpliwości co do gatunku, po który się schylamy, zdecydowanie zostawiamy takiego grzyba w lesie.

A jaką rolę pełnia grzyby w lesie? Rozkładają materię organiczną uwalniając składniki, które ponownie mogą być wykorzystane przez rośliny.

Warto obserwować przyrodę, zadawać pytania, poszukiwać odpowiedzi, eksplorować świat, który nas otacza i korzystać z rozwagą z tego co oferuje. Zapraszamy zatem na spacer do lasu. Warto tam spędzić czas i jeszcze skorzystać z tego, co „dobre z lasu”.

Zachęcamy z całego serca do tego typu aktywności.