Lista aktualności Lista aktualności

Delegacja białoruskich leśników w Nadleśnictwie Maskulińskie

W dniach 21-24 sierpnia 2018r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku gościliśmy delegację leśników z Białorusi.

Goście odwiedzili tereny czterech Nadleśnictw: Suwałki, Olecko, Maskulińskie oraz Pisz. Głównym celem spotkania białoruskiej delegacji było poznanie zasad prowadzenia gospodarki leśnej na zasadzie samodzielności finansowej.

W pierwszych dniach swojego pobytu w Polsce, grupa białoruskich leśników poznawała historię regionu oraz zapoznawała się z metodami odnawiania lasu z wykorzystaniem sadzonek z zamkniętym systemem korzeniowym. W części terenowej spotkania pracownicy Nadleśnictwa Suwałki oraz Olecko zapoznali gości z technologią uprawy materiału sadzeniowego na szkółkach leśnych.

Wizyta w Nadleśnictwie Maskulińskie rozpoczęła się od prezentacji poświęconej sprzedaży drewna oraz finansowaniu gospodarki leśnej. Temat ten wzbudził duże zainteresowanie wśród białoruskich leśników. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, leśnicy udali się w teren, gdzie zapoznali się z maszynowym sposobem pozyskiwania drewna oraz odbiorem drewna przez służbę leśną.

Na zakończenie swojego pobytu, grupa leśników z Białorusi udała się do Nadleśnictwa Pisz, gdzie miała możliwość zapoznania się z tematyką uprzątnięcia oraz odnawiania powierzchni leśnej uszkodzonej przez huragan.

Mamy nadzieję, że wymiana doświadczeń z naszymi wschodnimi sąsiadami pozwoli nam mocniej zacieśnić wzajemną współpracę.

Z leśnym pozdrowieniem: Darz Bór!