Lista aktualności Lista aktualności

IV Warsztaty Rzeźbiarskie - finał

W miniony weekend- piątek, sobotę i niedzielę w Nadleśnictwie Maskulińskie odbyły się IV Warsztaty Rzeźbiarskie pod nazwą „Owady w drewnie- Owady z drewna". Z drewna lipowego, jak grzyby po deszczu powstawały…korniki.

Uczestnicy warsztatów stanęli na wysokości zadania i w fenomenalny sposób poradzili sobie z wyzwaniem, jakim było właśnie rzeźbienie owadów. Praca była ponadto na tyle trudna, że przyjęliśmy sobie za cel wykonanie takich rzeźb, które jednocześnie staną się pomocami dydaktycznymi. Należało zatem przedsięwziąć odpowiednie kroki ku temu, aby zadanie to zostało zrealizowane na wysokim poziomie, nie gubiąc przy tym wszystkim ducha dobrej zabawy, jaka powinna zawsze towarzyszyć tego typu imprezom.

Nad techniczną stroną warsztatów czuwał Pan Kazimierz Kakowski. Jako doskonały rzeźbiarz sprawował opiekę nad uczestnikami warsztatów i jak zwykle, rady Pana Kazimierza i fachowa pomoc były nie do przecenienia.

Nad merytoryczną stroną warsztatów czuwał natomiast znakomity fachowiec, entomolog, wybitny znawca korników, Pan dr Tomasz Mokrzycki. Dzięki wielu cennym radom, artyści mogli rzeźbić z zachowaniem pewności, że ich dzieła, które właśnie powstają, są wierną kopią korników. Dbałość o szczegóły każdego wykonywanego gatunku, możliwa była dzięki zastosowaniu mikroskopu. Sprzęt ten umożliwił wnikliwą analizę ścięcia pokryw kornika- miejsca charakterystycznego dla konkretnego gatunku- dzięki czemu, mamy pewność, że rzeźby, które powstały, są idealnym odwzorowaniem: kornika drukarza, kornika drukarczyka, rytownika pospolitego, rytownika dwuzębnego, kornika sześciozębnego, jodłowca kolcozębnego, kornika ostrozębnego…

Dzięki uprzejmości Pana Tomasza Mokrzyckiego, możliwe było również przeprowadzenie szkolenia dla leśników, jak i szkolenie dla uczestników IV Warsztatów Rzeźbiarskich.

Rzeźby będzie można oglądać na terenie Nadleśnictwa Maskulińskie w Ośrodku Edukacji Leśnej „Wojciechówka", jak i na terenie Nadleśnictwa Pisz (4 korniki).

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy uczestnikom Warsztatów!!!

Dziękujemy bardzo Panu Kazimierzowi Kakowskiemu za niezawodną pomoc i czuwanie nad warsztatem uczestników oraz Panu Tomaszowi Mokrzyckiemu za merytoryczne wsparcie, dzięki któremu możemy szczycić się teraz tak wspaniałymi pomocami dydaktycznymi- kornikami.