Lista aktualności Lista aktualności

Jesienne sadzenie lasu

Choć sadzenie lasu kojarzy nam się z okresem wiosennym warto wiedzieć, że jesienią również leśnicy prowadzoną prace odnowieniowe.

Dlaczego jesienią sadzi się drzewa w lesie?
Jest kilka powodów dla których okres jesienny bywa korzystniejszy od wiosennego. Najważniejszy z nich to uniknięcie ryzyka przedłużającej się zimy, a co za tym idzie opóźnienia terminu odnowień wiosennych nawet do momenty rozpoczęcia wegetacji. Jesienny termin odnowienia lasu najczęściej praktykowany jest w odniesieniu do gatunków liściastych. Związane jest to z uwarunkowaniami fizjologicznymi. Gatunki liściaste szybciej przechodzą w stan spoczynku przed zimą, dlatego bezpiecznie jest je sadzić jesienią. Kolejna praktyczna korzyść to rozładowanie wiosennego spiętrzenia prac odnowieniowych nie tylko w poszczególnych leśnictwach ale przede wszystkim na szkółkach leśnych, gdzie produkowany jest materiał odnowieniowy czyli sadzonki.

Nim jednak rozpoczniemy jesienne sadzenie musimy wykonać w lesie szereg prac. Leśniczy musi zaplanować jakie gatunki i w jakiej ilości posadzi w danym miejscu. Leśniczy szkółkarz musi wyhodować odpowiednią ilość różnych gatunków sadzonek jakie będą potrzebowali jego koledzy w danym roku. A to wiąże się z potrzebą pozyskania odpowiedniej ilości nasion. Każdy leśniczy planuje też sposób przygotowania gleby. W Puszczy Piskiej najczęściej jest to orka specjalnymi pługami leśnymi, często poprzedzona kruszeniem resztek pozrębowych. Jeżeli warunki terenowe są bardzo trudne należy się liczyć z koniecznością ręcznego przygotowania gleby motyką. Tam gdzie w lesie żyje dużo zwierzyny - jeleni, łosi, saren - leśniczy musi pomyśleć o zabezpieczeniu sadzonek przed zgryzaniem. Najskuteczniejszą, a w perspektywie czasowej i najtańszą metodą jest grodzenie upraw siatką leśną. Niech więc nikogo nie dziwi coraz większa ilość płotów w lesie - wszystko dla dobra lasu!

Samo sadzenie jest zwieńczeniem procesu planowania i realizacji zadań gospodarczych, których celem jest nie tylko dostarczenie surowca drzewnego, ale przede wszystkim zachowanie trwałości i ciągłości lasu.