Lista aktualności Lista aktualności

Spotkanie Leśników z Prawosławnym Duchowieństwem

W dniu 29 maja odbyło się kolejne spotkanie dostojników Kościoła Prawosławnego z pracownikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. W tym roku po raz pierwszy organizacja spotkania przypadła w udziale Nadleśnictwu Maskulińskie w Rucianem-Nidzie.

Na zaproszenie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzeja Nowaka do Nadleśnictwa przybył Jego Ekscelencja Wielce Błogosławiony Sawa Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, Ich Ekscelencje arcybiskupi Jakub i Grzegorz, biskup Andrzej oraz duchowieństwo diecezji białostocko – gdańskiej oraz warszawsko – bielskiej.

Seminarium rozpoczął nadleśniczy Krzysztof Czaporowski, przedstawiając przybyłych gości. Następnie zastępca dyrektora  RDLP Andrzej Gołembiewski w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważną rolę odgrywa współpraca na rzecz popularyzacji wiedzy na temat współczesnego leśnictwa i gospodarki leśnej. JW Metropolita Sawa jako zwierzchnik kościoła prawosławnego w Polsce wyraził wielkie uznanie dla pracy leśników, jako gospodarzy naszej wspólnej własności jakimi są polskie lasy.

Kolejnym miejscem na terenie Nadleśnictwa Maskulińskie do którego przybyło duchowieństwo Prawosławne był Monaster Zaśnięcia  Najświętszej Marii Panny  w Wojnowie, gdzie zebrani goście po spotkaniu z wojnowskimi mniszkami udali się na modlitwę. Dziękczynne nabożeństwo w intencji leśników, sprawował Arcybiskup Jakub w asyście kapelanów. Na pamiątkę spotkania, zastępca Dyrektora RDLP w Białymstoku Andrzej Gołembiewski, ofiarował na ręce przełożonej ihumeni Agni, Krzyż do monasterskiej  świątyni.

Duchowni, po spotkaniu i modlitwie w Monasterze, przejechali do Rucianego-Nidy gdzie zwiedzili zabytkową wyłuszczarnię nasion oraz zostali zapoznani ze skutkami huraganu, który nawiedził Puszczę Piską w 2002 roku. Po prezentacji filmowej oraz wystąpieniu nadleśniczego Nadleśnictwa Pisz, goście udali się do Pisza na powierzchnię pohugaranową w Lesie Ochronnym Szast.

Coroczne spotkania pracowników Lasów Państwowych z prawosławnym duchowieństwem wpisało się już w tradycję RDLP w Białymstoku. Dziękujemy przybyłym gościom i liczymy na dalszą owocną współpracę dla dobra polskich lasów.