Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty Kulinarne „Zdrowa żywność z polskich lasów – dziczyzna – smacznie i zdrowo”

Nadleśnictwo Maskulińskie w ramach konkursu nr 2/2018 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na wybór operacji realizowanych w 2018r. w ramach planu operacyjnego na lata 2018- 2019 zrealizowało warsztaty kulinarne „Zdrowa żywność z polskich lasów – dziczyzna – smacznie i zdrowo”.

Odbiorcami warsztatów byli restauratorzy i hotelarze oraz pracownicy Nadleśnictwa Maskulińskie.

W ramach warsztatów prowadząca Pani Ewa Bałdyś – Jakuć, kucharz z wieloletnim doświadczeniem,  w bardzo szczegółowy sposób określiła zagadnienia związane z przygotowywaniem dziczyzny, podała sposoby na jej właściwe przechowywanie, wskazała na metody przygotowywanie mięsa do wykorzystania w kuchni oraz przedstawiła zebranym jak ważna jest dziczyzna dla zachowania zdrowia.

Uczestnicy mieli okazję zdobyć wiele cennych umiejętności, takich jak prawidłowe przygotowywanie dziczyzny, właściwe przechowywanie, należyte przygotowanie mięsa w kuchni. Zdobyli wiedzę na temat walorów odżywczych mięsa z dziczyzny. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wspólnego przygotowywania posiłków jakie powstawały w trakcie warsztatów, a ponadto, dzięki zdobytym informacjom na przykład dotyczących walorów odżywczych wspomnianego mięsa, z pełną aprobatą przyjmowali wiedzę, jaką przekazywała prowadząca warsztaty.

Wybór tematu warsztatów był niezwykle trafny. Istnieje duża potrzeba przekazywania cennych i praktycznych informacji na temat dziczyzny. Jednak wybór tematu to jedno, natomiast aby całość zadecydowała o sukcesie, konieczny jest doskonały fachowiec, który  tą cenną wiedze przekaże i „zaszczepi” chęć do wdrażania tego rodzaju żywności.

Nadleśnictwo widząc wymierne efekty i ogromne zainteresowanie tematem, planuje kolejne warsztaty dotyczące promocji dziczyzny, które zostaną zorganizowane jeszcze w tym roku.

Dziękujemy i zapraszamy!