Lista aktualności Lista aktualności

Wielkie sianie

Jak co roku pracownicy Nadleśnictwa Maskulińskie spotkali się, by wspólnie wziąć udział w odnowieniu lasu. Jednak w tym roku w ruch nie poszły szpadle i kostury, a kije i butelki z nasionami. Wyjątkowo bowiem, do odnowienia powierzchni nie wykorzystano sadzonek sosny, a nasiona wyłuszczone w zabytkowej Wyłuszczarni Nasion w Rucianem – Nidzie.

W piątek 27 kwietnia, w samo południe wszyscy obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictwa spotkali się w Karwicy w Leśnictwie Ruczaj, by we wspólnej pracy dać początek nowemu pokoleniu drzew. Po krótkiej instrukcji Inżyniera Nadzoru Pana Janusza Łachacza, w parach przystąpili  do pracy. Uzbrojeni w kijki i butelki z nasionami ruszyli na powierzchnię.

Po obsianiu powierzchni, pracownicy nadleśnictwa udali się na grób Mariana Maskulińskiego, pierwszego powojennego nadleśniczego Nadleśnictwa Karwica od którego obecnie pochodzi nazwa nadleśnictwa.

Latem 1945 roku, Marian Maskuliński wraz z gajowym Ludwikiem Uszką podczas pełnienia obowiązków służbowych, został zamordowany przez nieznanych sprawców. Ich ciała odkryto dopiero po 2 latach, w lesie pod stertą starych gałęzi. Zostali pochowani w miejscu odnalezienia ciał, a z inicjatywy pracowników nadleśnictwa postawiono pomnik dla uczczenia ich pamięci.

Stało się już  tradycją, że po pracach odnowieniowych, pracownicy Nadleśnictwa Maskulińskie spotykają się w tym właśnie miejscu, aby oddać pamięć pomordowanym. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, wiązankę kwiatów złożył Nadleśniczy Krzysztof Czaporowski.  Przy tej okazji zostały również odsłonięte tablice upamiętniające nadleśniczego Maskulińskiego i gajowego Uszkę, oraz otwarta zastała nowo wybudowana wiata do celów turystyczno – rekreacyjnych.