Lista aktualności Lista aktualności

Wykład ”Trójjęzyczni staroobrzędowcy mazurscy na pograniczu kultur i języków”

W minioną sobotę odbył się wykład, jaki przygotowała dla nas Pani dr Anna Jorroch z Uniwersytetu Warszawskiego pt. ”Trójjęzyczni staroobrzędowcy mazurscy na pograniczu kultur i języków”

W trakcie dwugodzinnego, niesamowicie ciekawego wykładu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią i kulturą Staroobrzędowców. Pani Anna Jorroch z niezwykłym entuzjazmem opowiadała o wynikach badań, jakie przez lata wykonane zostały na terenie między innymi naszego Nadleśnictwa. Dzięki całym godzinom rozmów z osobami, które swoimi opowieściami dowiodły, że językiem polskim, niemieckim i rosyjskim można wyrazić jedną myśl, pani Anna udokumentowała to nietypowe w skali światowej zjawisko i teraz może wiedzę tą przekazywać dalej.

„Parafia staroobrzędowa na Mazurach została założona ok. 1830r. przez rosyjskich uciekinierów, którzy nie pogodzili się z reformami Cerkwi Prawosławnej. Po rozłamie Kościoła w Rosji w drugiej połowie XVII w. wyznawcy stali się ofiarami prześladowań, w związku  z czym szukali nowego miejsca w najdalszych zakątkach Rosji  lub emigrowali w różne strony świata. Część z nich przybyła również na tereny północno- wschodniej Polski (…). Z biegiem czasu mazurscy staroobrzędowcy  założyli i zasiedlili 9 wsi: Wojnowo, Gałkowo, Iwanowo, Śwignajno, Kadzidłowo, Osiniak, Modliszki, Piaski, Piotrowo. Istnieją jednak również rodziny starowierców, które mieszkają w innych, sąsiednich mazurskich miejscowościach, np. w Ukcie, Rucianem- Nidzie czy w Wierzbie.”  

(cyt.:fragment wykładu autorstwa Pani dr Anny Jorroch ” Trójjęzyczni staroobrzędowcy mazurscy na pograniczu kultur i języków”)

 

Leśne Kompleksy promocyjne od wielu lat starają się promować trwale zrównoważoną gospodarkę leśną, jak i historię i kulturę regionu, gdyż las jest w nią na trwale wpisany.

Dziękujemy!