Asset Publisher Asset Publisher

Idziemy za cisem!

Drzewo to jako pierwsze w historii kraju doczekało się prawnej ochrony, bo już w XV w Władysław Jagiełło objął je swoją troską. Docenił to długowieczne drzewo, którego ciężkie, o dużej twardości drewno było ( i jest) cennym materiałem.

Cis pospolity- bo o nim mowa- nie zawiera żywicy, cechuje się doskonałą sprężystością, dzięki czemu wykonywano z nich łuki- obecnie jest to chyba najbardziej znane zastosowanie drewna cisowego. Lista pozostałych zastosowań tego wspaniałego surowca jest jednak o wiele bardziej szeroka: budownictwo wodne, pale, kołki czy nawet wysokiej jakości stolarka o wartości niemalże unikatowej.

Wykiełkował w roku około 750 i wciąż rośnie! Cisa, jakiego możemy podziwiać w Henrykowie  Lubańskim uznano za najstarsze drzewo w Polsce.

Jakie wymagania ma ten gatunek? Okazuje się, że siedlisko, gleba to drugorzędne czynniki decydujące o  dobrym wzroście tej rośliny. Cis wymaga  przede wszystkim sporej wilgotności powietrza, która w parze z dobrymi warunkami glebowymi pozwala dobrze mu się rozwijać.

Cis lubi wilgotność powietrza, a my w naszym Nadleśnictwie dołożyliśmy wielu starań aby jak najwięcej wody gromadziło się w lesie. Oprócz naturalnych uwarunkowań jakimi są Wielkie Jeziora Mazurskie, wpływające korzystnie na wilgotność powietrza, w latach 2011-2013 zrealizowany został program Małej Retencji Nizinnej: „ Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych”, którego potencjał to 3,3 mln m³ możliwej do zretencjonowania wody.

Zatem idziemy za ciosem i sadzimy cisa!

Odpowiednie analizy pomogły nam wybrać miejsce, które charakteryzuje się dobrym siedliskiem i panują tam odpowiednie warunki wilgotnościowe oraz świetlne. Posadziliśmy sadzonki wyhodowane na szkółce leśnej w leśnictwie Lisikąt, a pochodzące z  Rezerwatu Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie  (teren Nadleśnictwa Zamrzenca).

          3 powierzchnie leśne i cała Załoga Nadleśnictwa!

Leśnicy Nadleśnictwa Maskulińskie wspólnie zasadzili 950 sztuk tego cennego drzewa, jakim jest cis pospolity. Realizujemy tym samym zadanie, które jest ujęte w „Programie Ochrony i restytucji cisa pospolitego na terenie Polski”.

Trzymamy kciuki za młode pokolenie cisów! Może za 1250 lat któryś z nich będzie wciąż rósł?...