Asset Publisher Asset Publisher

Kolejny pożar ugaszony!

Kolejny pożar na terenie naszego Nadleśnictwa został szybko ugaszony.

Żywioł, jakim jest burza niesie za sobą wiele zagrożeń, począwszy od silnego wiatru, łamiącego i wywracającego drzewa, na uderzeniach piorunów skończywszy. Błyskawica z ostatniej z burz była przyczyną pożaru na terenie Leśnictwa Borek.

Ciężko byłoby sobie wyobrazić skutki takiego zdarzenia, gdyby nie czujność pracowników odpowiedzialnych za monitorowanie lasu. System dostrzegania już małych zarzewi ognia umożliwia zareagowanie w porę i podjęcie od chwili zauważenia dymu błyskawicznych działań, stawiających na równe nogi Straż Pożarną, Straż i Służbę Leśną. Tak stało się i w tym przypadku. Dzięki sprawnej koordynacji, pożar udało się ugasić.

Objął on powierzchnię około 0,4ha i miał charakter powierzchniowy, co oznacza, że płonęło poszycie i runo leśne.

Ugaszenie to nie jedyne działanie w walce z tym żywiołem. Do akcji wkroczyły również ciągniki, które orając ściółkę, w efekcie „otwierając ją” do warstwy mineralnej, zminimalizowały ryzyko ponownej „wędrówki” ognia po ziemi.

Ponadto zachowana została nasza czujność również i po ugaszeniu– miejsce wystąpienia ognia monitorowane było przez dozór nocny. W razie ponownego pojawienia się płomieni na terenie pożarzyska należy natychmiast zareagować i opanować sytuację.

Dziękujemy za wsparcie! Dzięki dobrej współpracy możemy skutecznie dbać o bezpieczeństwo naszych wspólnych lasów.