Asset Publisher Asset Publisher

Zapraszamy na IV Piknik Przyrodniczy w Mikołajkach

Data 21 marca na stałe wpisuje się w kalendarz edukacyjnych wydarzeń Nadleśnictwa Maskulińskie, jak i całego Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie".

Klasy i korytarz Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Marion Dönhoff STO w Mikołajkach "zamieniają się w leśny ekosystem".

 

Szkoły z całej okolicy wysyłają swoich podopiecznych, aby uczniowie mogli skorzystać z okazji zdobywania wiedzy w sposób najprzyjemniejszy- poprzez dobrą zabawę.

 

Idea przyświecająca spotkaniu to nauka poprzez eksperymenty!

 

Zainspirowani niesamowitymi książkami „Leśne obserwacje i eksperymenty" (wyd. CILP) przygotujemy kilkanaście wspaniałych doświadczeń.

 

To będzie naprawdę wyjątkowe przeżycie tak dla dzieci, jak i dla nas!

 

Jak nogi łosia radzą sobie w bagiennym środowisku? Eksperymentalnie sprawdzimy! Skąd bagno? Skąd łoś? Nic prostszego: miska z woda i ziemią (od czasu do czasu przemieszana przez edukatora) to wyżej wspomniany teren. A łoś? No cóż… zwierzę „pojawi" się u nas w formie cząstkowej- będą to tylko nogi, wykonane ze słomek do wody, zakończone plastelinowymi racicami.

 

Dzieci dowiedzą się też, że pióra, na przykład kaczki, nie przemakają. Uczniowie nie muszą nam wierzyć na słowo. Sami się o tym przekonają!

 

Na naszych stołach pojawią się również rosiczki i muchołówki! Szczotka do włosów odegra rolę pierwszej rośliny, natomiast tą drugą „udawać" będzie spinka. Muchy, czyli kulki waty, siadać będą na nasze „rośliny", a dzieci obserwować będą różnice w sposobach, jakie umożliwiają tym obu gatunkom skuteczne złowienie swojej ofiary.

 

Wspólnym mianownikiem przeprowadzanych eksperymentów, jak i wielu ciekawych rozmów, jakie odbędą się w trakcie trwania imprezy, będzie utrwalanie wiedzy leśnej ugruntowanej na przeświadczeniu, że bioróżnorodność jest podstawą w funkcjonowaniu zdrowego ekosystemu. My leśnicy, gospodarując na terenach leśnych zawsze pamiętamy o tym, że realizując wielofunkcyjną gospodarkę leśną dbamy z jednakową troska o ochronę środowiska, funkcje gospodarcze i społeczne lasu.

 

Zapraszamy!

Do zobaczenia!